E-Atık Nedir

E-Atık Nedir. E-Atık (elektronik atık) ya da ingilizce tanımıyla WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) , kullanım ömrünü tamamlamış olan, içerisinde bir veya daha fazla elektrik iletim elemanı bulunduran ürünlere verilen addır.

OECD çevre raporuna göre; Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde, 2010 yılı itibariyle çevreyi tehdit eden e-atık miktarının 3 katına çıkacağı tahmin edilmektedir. E-Atık için kabul edimiş kesin bir kapsam olmamakla beraber bozuk, kırık, tamir edilemez olarak görülen veri işleme, telekomünikasyon, iş eğlence veya ev için kullanılan araç gereçler genel olarak bu gruba dahil edilmektedir.

Birleşmiş Milletler Üniversitesi (UNU) tarafından gerçekleştirilen çalışma, EU27 ülkelerinde 2005 yılında ortaya çıkan 8,3 milyon tonluk e-atığın yalnızca 2,2 milyon tonunun toplanabildiğini ortaya çıkarırken, yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre; 2011 yılında EU27 ülkelerinin toplamında ortaya çıkan e-atık miktarı 10 milyon ton sınırına yaklaşacak ve bu atığın 5.3 milyon tonu toplanabilecektir.

 

Elektronik Atıklarla İlgili Diğer Makalelerimize Ulaşmak İçin: https://www.geridonusum.gen.tr/elektronik-atik

Bir Cevap Yazın

WhatsApp'tan Gönder!

Hurdalarınızın ve ikinci el malzemelerinizin resimini, konum bilgisiyle gönderin fiyat teklif alın…